Jak meditovat

 

Poslední dobou mnoho lidí cítí, že jsou velmi převelmi unavení, cítí se bez energie či naopak podráždění, jsou psychicky jednou nahoře, jednou dole.

Těch lidí, kteří takto senzitivně reagují na změny, které se kolem nás dětí, je opravdu neuvěřitelně mnoho a přibývá jich. Třeba bouřky změny tlaku jsou poslední dobou tak výrazné, že je začínám registrovat taky :o).

Všimli jsme si asi všichni zvláštních až neuvěřitelných zvratů počasí, rychlých nástupů studených či teplých front, bouřek, lokálních a přívalových deš´tů a tím pádem stoletých vod, dní, kdy se jakoby nic nedaří a člověk chodí, jako kdyby měl nohy v medu, dní, kdy nám všichni a všechno leze na nervy.....lidé špatně spí, reagují zvýšeně i na mezní fáze Měsíce (nov a úplněk).

Jak popisuji v jiném článku -   https://harth.webnode.cz/zajimavosti/o-case/   - je to i následek toho, že se mění frekvence Země. Tato frekvence se nazývá Schumannova a má poslední dobou silně kolísavý charakter ( v určitých chvílích až dvojnásobě vyšší než běžně a sále stoupá), byli jsme zvyklí na něco jiného, na stabilní stav....ale nyní je situace trochu jiná.

Dále stoupá sluneční aktivita  - a samozřejmě jsme na Slunci závislí, registrujeme to. Všimli jsme si, že není radno se nyní příliš slunci vystavovat, pálí opravdu hodně. A působí na nás, i když se neopalujeme.

Toto vše se děje proto, že jako součást vesmíru podléháme jeho cyklům, a ty se mění. Jako se na Zemi střídá jaro, léto, podzim, zima, tak i ve vesmíru probíhají určité cykly. Budu se znovu opakovat, když řeknu, že se blížíme ke konci poloviny onoho velkého dlouhého cyklu, který se nazývá kosmický rok a trvá 25920 let. Určité změny vrcholí, aby se jakoby dostaly na mezní stav a přelomily se do další poloviny kosmického roku, do doby "sklizně".

Dlouhá předmluva, že, ale už se konečně dostávám k oné meditaci :o).

 

Meditaci máme spojenu s mystiky, s duchovním směrem, s východní filozofií, prostě s tím, že žije někdo duchovním životem a tráví denně třeba několik hodin v tichém soustředění.

Ale ne, to tak není, meditace není jen pro mystiky a duchovní lidi. Stav, který meditace nabuzuje, je to, co právě v této době nejvíc potřebujeme všichni pro to, abychom co nejlépe ustáli měnící se podmínky.

V meditaci se totiž dostáváme do stavu, kdy se naše tělo a hlavně mysl, prostě celé naše Já nejvíce zklidní, odpočine a načerpá síly a klid a pohodu právě pro normální spokojený život.

 

Co je to meditace?

Meditace je stav při bdělém vědomí, kdy jsou myšlenky zastaveny a člověk jenom je, existuje sám o sobě.

Není cílená - protože pokud si dáme za cíl meditaci, nikdy ji nedosáhneme, a to z toho důvodu, že budeme mít stále zapnutý rozum, myšlení, budeme se v myšlenkách hlídat a snažit se o něco.

Meditace je jen zklidnění těla a mysli, kdy se nejvíce koncentujeme na dech. To právě proto, aby mysl přestala vzpomínat a přemýšlet. Časem, někdo dříve někdo později (podle aktivity té které mysli,) se dostaneme k tomu, že se naše mysl opravdu zastaví, přestaneme úporně přemýšlet, a jen spočineme, budeme, a začneme vnímat realitu bez iluzí, takovou, jaká doopravdy je.

Pak  můžeme položit sami sobě nějakou otázku a odpověď se sama objeví.

 

Pro někoho je to velm velmi obtížně dosažitelný stav. Jsme totiž zvyklí se stále něčím zaměstnávat, naše tělo, ruce, nohy, oči, uši, mysl.

Pracujeme v zaměstnání, jedeme domů autobusem, dojdeme nakoupit, doma už čekají děti, úkoly, prádlo, vaření, při tom si pustíme rádio nebo TV, dokonce kolikrát při Tv i usínáme.

Náš mozek je neuvěřitelně zaměstnán, nemá chvilku klidu, chvilku oddechu na regeneraci. Pokud jsme přetíženi, dokonce ani v noci si neodpočineme, poslední myšlenky před spaním stále patří nějakému problému a kolikrát spíme tak mělce, že nenaskočí ani potřebný hluboký spánek, při němž se zpomalují mozkové vlny a při kterých tělo a mozek odpočívá a regeneruje se.

Jde to vydržet bez újmy pár dnů, ale delší dobu trvající zátěž neuvěřitelně zatěžuje naše tělo a psychiku. Chybějící REM fáze a fáze hlubokého spánku dokže například potkana zahubit přiblžně za 3 - 4 týdny.

Kvalitně prospaný čas je pro náš organismus nezastupitelný. Spánek se pohybuje - jak jinak - také v cyklech - a je potřebná jak hluboká NREM fáze, tak i REM fáze, kdy se zdají sny. Ideální je tedy nepřerušovaný spánek trvající 6-8 hodin v kuse (je to individuální), bez buzení, protože jen tak se mohou cyklicky vystřídat spánkové fáze. Tohle znají maminky neklidných dětí, které jsou několikrát za noc buzeny - a tohle znám to z vlastní zkušenosti. Vlastně to bylo to nejhorší - trvalý spánkový deficit, narušené fáze spánku. Ale tohle bývá většinou dočasné, anebo se rodiče vymění a dítě si vezme na noc ten druhý nebo se maminka "dospí" přes den.

To je přirozené. Poslední dobou ale přicházejí lidi všech věkových kategorií s tím, že nemohou pořádně spát, nebrání jim v tom objektivní příčiny, mají klid, ale přesto "nezaberou".. jsou citliví, reagují na zvýšenou frekvenci kolem nich, jak jsem psala výše. Někdy je to otázka jen fáze Měsice nebo nějakých radikálních změn počasí, ale u někoho to je setrvalý stav.

A pak - co teď?

Jak nabrat síly pro regeneraci mysli i těla?

Už i vědecký svět přišel na to, že pomocníkem při regeneraci a harmonizaci těla může být právě meditace.

Spánek je přirozenost a nevynutíme si ho...ale meditaci se můžeme naučit. Hodí se pro tuto zvláštní dobu, a vlastně je nezastupitelná - najděme si pro ni chvilku každý den. Nejde to úplně cíleně, jak jsem už psala, ale jde to postupně, pomalu, přirozeně.

 ..............................................

 Pozor - meditace je něco jiného než ralaxace.

 

Při meditaci v žádném případě nemáme usínat nebo jakkoliv snižovat vědomí, meditace má probíhat v bdělém stavu. Proto je dobré u ní sedět - třeba i na židli.

Někdo radí meditovat v tureckém sedu, protože pak je jakoby člověk hodně pohroužen sám do sebe, ale pohodlnější a přirozenější je ta židle - "egyptská pozice".

Pokud bychom při meditaci usnuli, už se nejedná o meditaci, ale změněný stav vědomí a eventuální přijaté informace a "objevy" už nemůžeme brát za bernou minci, protože se spíš blíží k iluzím, představám, snům, přicházejí z astrálního světa.

Při relaxaci usnutí nevadí.

 

Zásady meditace

-Meditaci bychom měli provádět tehdy, pokud nejsme výrazně ospalí.

-Musíme být v bdělém stavu po celou dobu. Pokud bychom cítili, že se blíží spánek, meditaci ukončíme.

-Nikdy bychom neměli přecházet z meditace do spánku, i z toho důvodu, aby nevznikl nežádoucí reflex, meditace = spánek.

-Meditaci provádíme zásadně vsedě.

-Nesnažíme se meditovat "za každou cenu", ale nespěcháme, brzy uvidíme první výsledky.

-Pokusíme se koncentrovat pouze na svůj dech, nemyslet na nic a nikoho  jiného. Zpočátku se to podaří někomu jen na pár sekund, ale postupně se bude tento stav prodlužovat a prohlubovat.

-Pak můžeme položit otázku a jen tak být - a je velká pravděpodobnost, že v průběhu meditace se otázka objasní, vyjasní, získáme nadhled, náhled situace  a třeba i odpověď.

-Nejdříve nám bude připadat jako utrpení setrvat chvilku v klidu - později, pokud budeme meditaci provádět správně, zjistíme, že to, co nám přišlo jako minutka - byla hodina. Ale pak budeme bdělí, svěží, odpočatí - s odpočatým tělem i mozkem a psychikou.

 

Relaxace

Relaxace je také balzám pro tělo i duši. Nemá ale tak striktní pravidla.

A svým klientům ji velmi velmi doporučuju, už proto, že dnešní doba do nás opravdu hustí nějaké informace, negace, starosti.....

A relaxovat můžeme při chůzi, na kole, v přírodě.

I pár minut jen tak o samotě v přírodě třeba s pozorováním mraků, západu slunce nebo šumění lesa nahradí hodiny nekvalitního spánku.

A mysl bude pročištěna a bude lépe a zdravěji usínat.

Zapomínáme na samotu, na zastavení se v honbě života. A stačí spoň pár minut denně bez myšlenek, abychom se cítili lépe.

 

A vlastně se to poslední dobou začíná jevit jako nezbytnost, pokud si chceme udržel zdravé tělo i mysl.

 

A pozor!

Dočetla jsem se, že.....: ( text je převzatý, doplněný mým komentářem) 

"....Při meditaci jde o to se dostat na jinou úroveň vědomí (právě o to vůbec nejde, jde o naprostý opak! Je nutné zůstat v bdělém stavu).

Každá meditace , která vede ke změně vědomí, může vést k hlubšímu propojení s přírodou a vesmírným energetickým systémem (Rozuměj tedy astrálem :o) - ale to už není meditace, ta jde dovnitř, do sebe, tady je to spoejní s astrálním světem, 4. dimenzí, čehož samozřejmě mnozí léčitelé využívají), jehož jsme součástí. Náš život je na vesmírném energetickém systému plně závislý......Mně vyhovuje dostat se do stavu, který je možno osznačit ajko stav snění. Vnímám stav klienta, ale vědoměho nijak neovlivňuji. V podstatě je pro mne lepší, když o tom moc nepřemýšlím a působení nechám volný průchod (tady je jasné, že to nejsou vnitřní vědomosti onoho léčitele, kdo léčí, ale ke jen prostředníkem pro astrální síly)......"

 

Takže to jen pro zajímavost, co vše se můžeme dočíst a jak těžké je si vybrat ve všech dostupných informací.