Placebo a nocebo

 

     PLACEBO:
     Slovo placebo pochází z latinského "potěším".
     V běžném smyslu je placebo náhražkou léku - je to obvykle obvykle neškodná tableta vyrobená z mléka a cukru, udělaná tak, aby vypadala jako opravdová.
Podává se pro uklidnění pacienta (aby splnila účel ujištění, že je nějak léčen), než aby naplňovala nějakou jasně určenou organickou potřebu. Poslední dobou se však placeba užívalo nejčastěji při testování nových léků. Účinky preparátu se porovnávají s účinky dosaženými podáním placeba.

     Po dlouhou dobu bylo placebo u velké části lékařů v celkové nevážnosti. Mnozí lékaři spojovali tento termín spíše s šarlatánskými prostředky a "pseudomedikamenty". Také vznikal dojem, že se placebo stává jakousi zkratkou pro některé lékaře, neschopné věnovat potřebný čas a úsilí na zjištění skutečné příčiny pacientových obtíží.

    Dnes se ovšem kdysi opovrhovanému placebu dostává vážné pozornosti vědců. Badatelé v oblasti medicíny jako například Dr. Arthur K. Shapiro, zesnulý Dr. Henry K. Beecher, Dr. Steward Wolf a Dr. Louis Lasagna nalezli pádné důkazy svědčící o tom, že placebo může jako účinný lék nejen vypadat, ale také tak působit. Nepovažují je tedy pouze za psychologickou podporu při léčení určitých pacientů, nýbrž za autentický terapeutický prostředek, schopný změnit chemické procesy v těle a napomáhat mobilizaci obranného systému těla k boji s poruchou nebo nemocí.    

     I když není úplně jasné, jakým způsobem placebo v těle funguje, existují teorie některých badatelů, že aktivuje mozkovou kůru, což vede k zapojení celého endokrinního systému a zvláště nadledvin. Ať už jsou přesné cesty skrze mysl a tělo jakékoli, existuje dostatek důkazů o tom, že placebo může být zrovna tak účinné - a někdy dokonce více - něž léky které nahrazuje. 

(Zdroj: Anatomie nemoci - Norman Cousins - Pragma)
 

Co se tedy děje v našem systému, když nám lékař předepíše placebo?


- Důležitou zásadou je to, že pacient nesmí vědět, že jeho zázračná pilulka, kterou mu lékař předepsal, je pouhý cukr a mléko, musí věřit tomu, že se jedná o účinný lék (a pacient lékaři často opravdu bezvýhradně věří v tom dobrém i zlém).

- Pokud lékař podpoří podání tabletky sdělením, že se jedná o výborný vysoce účinný lék, naše mysl a i podvědomí často toto sdělení přijme jako fakt a začne se podle něj chovat.

- Lékař tím, že nám předepsal (subjektivně) účinný lék, nás často předurčil k tomu,abychom sami nastartovali sebeléčebný proces....za podpory onoho vnějšího účinku "léku".

- Pokud naše mysl bezvýhradně uvěří tomu, že máme k dispozici něco, co nám pomůže (a my nemáme důvod o tom pochybovat), máme mnohem větší šanci na uzdravení, než pokud pochybujeme.

- Je to podobný princip, jako když nám lékař sdělí, že naše nemoc je nevyléčitelná....často se přijetím této "pravdy" opravdu nevyléčitenou stává.
 

     Samozřejmě nic není samospasitené a není to pravidlo. Ale je tu vidět ohromná moc naší mysli a našeho podvědomí, a tím pádem i přesvědčení a rezonance našeho systému, našeho organismu ohledně našeho léčení.

     Pokud bezvýhradně uvěříme a budeme rezonovat s důvěrou a s přesvědčením k vyléčení, několikanásobně se zvedne možnost, že se tak opravdu stane. A naopak, bohužel - to už je princip noceba.

     Je tedy důležité, pokud jsme nemocní, abychom si vybírali takové lékaře (mudré, lidské a pozitivní odborníky), takové prostředí a takové přátele, kteří nás povzbudí v tom pozitivním, kteří nám pomohou zaktivizovat náš systém k léčení, samoléčení. 


     NOCEBO:

     Mnohem méně známý, ale přesto stejně silný je i opačný efekt, pro který se užívá označení "nocebo" z latinského - "budu škodit".  Už pouhá obava z nežádoucího nebo vedlejšího účinku léku vede u mnoha lidí k tomu, že se tento účinek skutečně dostaví.

     Nocebo efekt je mnohem rozšířenější v běžném životě, než si uvědomujeme a bohužel častější než efekt placebo. 
     Je to vlastně jakési negativní programování na rozdíl od placebo efektu, který by se dal označit jako pozitivní programování.
     Výukový a výchovný proces dítěte je často právě převážně negativním programováním od svých rodičů a vychovatelů pod různými záminkami, nejčastěji záminkou péče o naše zdraví a bezpečí. Téměř všichni známe obvyklá ponaučení typu: „Nepij tu studenou vodu, když si uhřátý!“ „Jestli si nevezmeš svetr, nastydneš se. „Když si nebudeš pořádně čistit zuby, tak se ti zkazí.“ "Když nebudeš hodný, nebudou tě mít rádi". Toto negativní programování pak pokračuje v dospívání a dospělosti přes učitele "Jsi naprosto neschopný" a lékaře.

     Obzvláště někteří lékaři ve svých negativních prognózách vývoje nemocí dosáhli takřka dokonalosti: "Smiřte se s tím, že tyto léky budete brát do konce života". "Tato nemoc je nevyléčitelná". "To se bude už jen zhoršovat",

     Nocebo efekt a negativní programování se však projevuje i v jiných oblastech - společenských - politických, prognostických, v různých analýzách vývoje.
 

A pozor - čím větší autorita na nás působí, tím silnější je efekt - placeba i noceba !!!!

Proto bych poradila - nenechejme se jen tak lehce ovlivnit . Analyzujme, kdo, co a z jakého důvodu nám říká a zda to chceme přijmout jako svou pravdu. Až pak to pusťme do svého sytému, aby nás to ovlivňovalo - protože pokud to neuděláme, bude nás to ovlivňovat, a to dokonce na podvědomé (a tudíž velmi silné) úrovni.

 

(publ.28.2.2015)